Pražský orloj

Časová osa

Kdy orloj vznikl a jak? Kdo stál u jeho zrodu a čím byl svědkem po celá ta staletí? Podívejte se na přehlednou časovou osu.

Chci vědět víc

Jak číst čas

Chcete vědět, jak zjistit přesný čas, až stanete před orlojem? Podívejte se, jaké časy orloj ukazuje a jakým způsobem je z orloje přečtete.

Chci vědět víc

Stroj orloje

Jak to všechno funguje a jak to, že se kola orloje otáčí? Podívejte se na hodinový stroj a soukolí, která se nesmí zastavit ani opozdit…

Chci vědět víc

Figury apoštolů

Kdo jsou ony postavy, na které se chodí dívat davy lidí mezi devátou hodinu ranní a jedenáctou večerní? Čím si zasloužily místo na orloji a jak jednotlivé osoby poznáte?

Chci vědět víc

Osobnosti

Kdo stál u zrodu orloje, kdo jej vyzdobil, kdo jej vylepšil a staral se o správný chod hodinového stroje? Přečtěte si o osobnostech spjatých s orlojem.

Chci vědět víc

Zajímavosti

Věříte pověrám a pověstem? Přečtěte si, co to znamená, když se hodinový stroj zastaví, nebo jak před 600 lety mohl být vytvořen tak důmyslný mechanismus.

Chci vědět víc

Figurální výzdoba orloje

Kromě bohaté ornamentální výzdoby zdobí orloj i skupina dřevěných soch. Podívejte se, kdo je kdo, a co jednotlivé sochy symbolizují.

Chci vědět víc